O школи

Основна Школа "Хајдук Вељко", Корбово

Центар свих збивања, културних и спортских манифестација у селу је Основна школа ,,Хајдук Вељко Корбово, која се налази у самом центру села, недалеко од Дунава.

Почеци рада школе датирају из XIX века и први податак о њој добијен је од просветног саветника Жарка Милошевића. 1845/46. године отворена је прва школа у Корбову и то једно одељење. Први учитељ је био Ивко Милошевић из Десине, округ пожаревачки, стар 22 године (рођен1823.), неожењен, учио је Богословију, имао је плату од 35 талира и квартир бесплатан. Био је привремени учитељ до школске 1847/48.године . Добио је повећање од 80 талира. Каснији подаци из летописа школе нам указују  да је школа нередовно радила и да је 1902.године порушена стара школска зграда и исте године подигнута је нова, која се и дан данас налази на истом плацу. 1914. године школа није радила због рата да би наствила са радом тек 1919.године. У периоду од 1919. до 1941. године школа је непрекино радила да би  за време НОБ-а радила повремено. По завршетку рата школа је била доста оштећена и великим напором мештана и тадашњих учитеља доведена је у рад школске 1946/47. године. Вредно је напоменути да је у лето 1950.године на предлог Повереништва за просвету и културу Корбово добило прву "осмољетку" у срезу Кључком. У јесен 1967. године Корбово добија нову школску зграду са четири учионице и неколико помоћних просторија. Школа је изграђена радом мештана села. За школу је купљен нов намештај, наставна средства и учила. Неколико година касније, тачније 1973. године отворена је ђачка кухиња. Зграда у којој су ученици добијали ужину је школске 2007/08. године порушена, годину дана пре тога ђаци су ужину добијали у новосаграђеној згради која се налази у школском дворишту. Фискултурна сала је почела са радом 1984. године за коју је набављен и целокупан намештај (справе)
                        У току последњих година изграђена је школа у подручном одељењу у Рткову, а изградњом ХЕ ЂЕРДАПА II релоцирана је и школа у подручном оделењу Вајуга, где је изграђена потпуно нова школа  са фискултурном салом и два двособна стана за наставнике. У Корбову су такође изграђена четири двособна стана за наставнике.
                        У саставу матичне школе раде истурена одељења у Рткову, Вајузи и Милутиновцу, удаљени око 7 километара од Корбова, а виши разреди се из подручних одељења до матичне школе превозе свакодневно аутобусом.